اطلاعات کلی

 اطلاعات کلی در باره کشور پادشاهی بلژیک

 

پرچم نشان
شعار ملی: یکپارچگی نیرومندی‌است
سرود ملیبرابانسون
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
بروکسل
شرقی′۲۲°۴ شمالی′۵۴°۵۰
زبان رسمی هلندی، آلمانی، فرانسوی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی

نام حاکمان 

پادشاه

نخست وزیر

 

فیلیپ

خانم صوفیه ویلمز

موارد منجر به تشکیل
اعلان
رسمیت

۴ اکتبر ۱۸۳۰
۱۹ آوریل ۱۸۳۹
مساحت
 -  مساحت ۳۰٬۵۲۸کیلومتر مربع (۱۳۹ام)
 -  آب‌ها (٪) ۶٫۴
جمعیت
 -  سرشماری ۱۰٬۵۸۴٬۵۳۴ 
(۱۴۵ام)
 -  تراکم جمعیت ۲۳۱٫۱‎/km۲‏ (۳۴ام)
تولید ناخالص داخلی (تخمین ۲۰۰۷)  
 -  مجموع ۳۷۷٫۲۱۵ میلیارد دلار 
 -  سرانه ۳۵, ۳۸۷۱۲۰ دلار 
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۵) ۰٫۹۴۶ (بالا) (۱۷ام)
واحد پول یورو (€)۱ (EUR)
منطقه زمانی CET (ساعت جهانی+۱)
 -  تابستانی (DST) CEST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .be
پیش‌شماره تلفنی +۳۲

 

 بلژیک (به فرانسویBelgique) کشوری‌است در غرب اروپا. پایتخت آن بروکسلاست. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است.

«پادشاهی بلژیک»(هلندی:"" Koninkrijk België، فرانسوی:«Royaume de Belgique»; آلمانی:«Königreich Belgien») یکی از اعضای اتحادیه اروپا است.

خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد. در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسویدر ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان‌اند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. این گوناگونی زبانی تاکنون باعث تنش‌های سیاسی بسیاری در کشور بلژیک بوده و در دوره‌هایی همچنان یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کند.

نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهایبنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است.

بلژیک از پایانه‌های سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته‌است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰، بلژیک در دوره‌ای که هلند شمالی نام داشت، محل جنگ‌های بسیاری بود که بین قدرت‌های اروپایی در می‌گرفت، و با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و مانند دیگر اعضاء اصلی سازمان‌های بین‌المللی، مثل ناتو، میزبان مرکز فرماندهی آن بوده‌است.